NZ Mixed Fours

Summerset Retirement Villages

The 1965 Annual General Meeting of the Federation decided to institute a tournament in which the basic team composition was required to be two men and two women.

From 1965 to 1976 each district was required to find, by competition, two teams to represent represent them at zone finals (New Zealand was divided into nine zones).  The North Island zone winners then played off to find a North Island winner; a process repeated in the South Island.  The national final was then contested between the island winners.

In 1977, the island competition was eliminated, districts were required to find an outright winner, and all nine zone winners were brought to the national final to play a round-robin tournament.  This format is used today with the number of zones now being eight.

From 1965 to 1979 this event was sponsored by Rothmans, and by the Bank of New Zealand from 1982 to 1985.

Skip's names are shown last

1965 Mrs F Burnand, Mrs A Burnand, I Goodman, H Anderson Central King Country
1966 Mrs R Motion, Mrs K Gowans, L Gowans, R Motion Wellington
1967 Miss C Taylor, Mrs M Taylor, K Collett, A Williamson Canterbury
1968 Mrs Braidwood, Mrs A Hale, W McLachlan, L Hale South Otago
1969 Miss C Taylor, Mrs M Taylor, W Blackler, Alf Williamson Canterbury
1970 Mrs H Austin, Maria Austin, S Henderson, Trevor Austin Canterbury
1971 Mrs A Crawford, Mrs M Taylor, William Trembath, Alf Williamson Canterbury
1972 Mrs O Pearson, Mrs M Maitland, G Champion, H Miller Otago
1973 Mrs M Haworth, Mrs J Oliver, G Oliver, S Haworth Waikato
1974 Mrs M Evans, J Evans, Marcia Duncan, Robert Duncan Golden Bay-Motueka
1975 Maria Austin, Mrs N Burrows, J A Burrows, Trevor Austin Canterbury
1976 Mrs N Pringle, B Pringle, Miss F Lamb, R Botting South Otago
1977 Mrs J Schollum, Mrs I Bakker, A Hutchins, D Schollum Poverty Bay-East Coast
1978 Mrs S Youngman, Mrs S Pratt, T Youngman, J Pratt Bay of Plenty
1979 Mrs S Van Riet, Mrs S Bleasdale, D Bowman, I Crighton Wellington
1980 P Miers, Z Pene, Ms J Graat, M Sullivan Waikato
1981 Mrs L Dobson, Mrs P Taupo, L Ford, B Lipsham Auckland
1982 Rae Inglis, Mrs M Johnston, Ron Inglis, M Johnston Golden Bay-Motueka
1983 Mrs D Adams, Mrs J Webber, T Webber, K Waghorn King Country
1984 Sue Meyer, Ms C Smyth, P Wilmshurst, BruceMeyer Manawatu
1985 Mrs R Heslop, Mrs R Wadsworth, V Arundel, M Johnston Nelson
1986 Mrs A Meyer, Sue Meyer, John Meyer, Bruce Meyer Manawatu
1987 Miss N Taupo, A Taupo, Diane Fleming, Rod Fleming Manukau
1988 Mrs G Bettridge, Mrs S Middlemiss, G Membery, A Bettridge Waikato
1989 Ms K Perfect, Mrs F Curtin, D Bell, J Frelan Waikato
1990 Mrs M Chapman, Sandra Keith, G Chapman, A Keith Ashburton
1991 N Blackbourn, Nrs F Blackbourn, Mrs J Hamley, G Hamley Taranaki
1992 Mrs C Warnes, Mrs J Forward, W Forward, N Warnes Nelson
1993 Sheryl Gilshnan, Sue Meyer, Dean Gilshnan, Bruce Meyer Manawatu
1994 Sheryl Gilshnan, Sue Meyer, Bruce Meyer, Dean Gilshnan Manawatu
1995 A Kittelty, Mrs B Smith, Ngarita. Orchard, Leo Ashby Canterbury
1996 Lisa Hoult, Dianne Scott, Neil Semple, Patrick Hoult Waikato
1997 Sheryl Gilshnan, Sue Meyer, Dean Gilshnan, Bruce Meyer Manawatu
1998 Myrtle Kelly, Janet Spencer, Louis Spencer, Mark Keen Southland
1999 Sheryl Gilshnan, Sue Meyer, Dean Gilshnan, Bruce Meyer Manawatu
2000 Lisa Hoult, Silvia Leck, Neil Semple, Pat Hoult Upper Hutt Valley
2001 Ngaire Bloxham, June Pickles, Wayne Adam, Grant l'Ami Otago
2002 Noma Whitehead, Linda Mills, Gavin Eccles, Steve Mills North Shore
2003 Sylvia Leck, Lisa Hoult, Neil Semple, Patrick Hoult Upper Hutt Valley
2004 Julia Boyd, John Nesbitt, Sue Fleming, Rod Fleming Hawkes Bay
2005 Phyllis Greet, Pam Larsen, Malcolm Kidd, Derek Owen Tauranga
2006 Lorraine Phipps, Elizabeth Morrow, Mike Phipps, John Zittersteijn North Taranaki
2007 Lorraine Phipps, Elizabeth Morrow, Mike Phipps, John Zittersteijn North Taranaki
2008 Barbara Batley, Elizabeth Morrow, Grant Harvey, John Zittersteijn North Taranaki
2009 Carol Baker, Maureen Pruden, Gerrad McInnes, Owen Baker Waikato
2010 Lorraine Phipps, Michelle Watt, Mike Phipps, Grant l’Ami Taranaki
2011 Bev Diamond, Julie Dalley, David Philpott, Ashley Diamond Canterbury
2012 Beryl Willis, Raewyn Dempsey, Mike Dempsey, Mark Ridley North Taranaki
2013 Michelle Watt, Elizabeth Morrow, Grant Harvey, John Zittersteijn North Taranaki
2014 Lorraine Phipps, Fiona Wilson, Mike Phipps, Paul Smith Tauranga
2015 Colleen Riddock, Bronnie Read, Clinton Hook, Alistair Wilson North Taranaki
2016 Sheree Holmes, Lisa White, Brandon Fuge, Ashley Diamond Upper Hutt Valley
2017 Lorraine Phipps, Fiona Wilson, Mike Phipps, Paul Smith Tauranga
2018 Donna Matthews, Deanne Osborne, Rob Osborne, Chris Matthews Canterbury
2019 Lorraine Phipps, Fiona Wilson, Mike Phipps, Paul Smith Tauranga

Mixed Fours Gold Stars

1997 Sue Meyer (1984, 1986, 1993, 1994, 1997) Manawatu
1997 Bruce Meyer (1984, 1986, 1993, 1994, 1997) Manawatu
2017 Lorraine Phipps (2006, 2007, 2010, 2014, 2017) Tauranga
2017 Mike Phipps (2006, 2007, 2010, 2014, 2017) Tauranga