Districts find, by competition, a Junior Singles Champion to represent them. The definition of a ‘junior’ has changed since the tournament was first introduced:
1978 - under 20 years of age as at 1st of July in the year of the event;
1979 - under 18 years of age as at 1st of July in the year of the event;
1989 - under 18 years of age as at 31st of December in the year of the event;
1991 - under 18 years of age on the date the event is played on;
1998 - under 18 years of age as at 1st March in the year of the event;
20?? - under 18 years of age as at 31st March in the year of the event.
The event was sponsored by the ANZ Bank from 1978 to 1989. In 1993 the event was sponsored by JR Carroll and Co and in 1994-1996 Thomas Taylor Bowls.
1978 | Michael Johnston | Golden Bay-Motueka |
1979 | Wayne Eichler | Manawatu |
1980 | E Brumby | Northland |
1981 | Wayne Eichler | Manawatu |
1982 | Wayne Eichler | Manawatu |
1983 | Dean Gilshnan | Manawatu |
1984 | S Taare | Bay of Plenty |
1985 | J Taare | Bay of Plenty |
1986 | S Bowden | Golden Bay-Motueka |
1987 | Stephen Campbell | Wellington |
1988 | David Lipsham | Manukau |
1989 | G Collins | Taranaki |
1990 | B Atkinson | Hokitika |
1991 | C Bennett | Auckland |
1992 | William Comer | North Otago |
1993 | William Comer | North Otago |
1994 | Gavin Scrivener | Auckland |
1995 | Steven Zino | Wellington |
1996 | Daniel Hood | Northland |
1997 | Kristina Kenyon | Roskill & Dist |
1998 | Gavin Scrivener | Northland |
1999 | Kurt Thomas | Hutt Valley |
2000 | Jason Myers | Auckland |
2001 | Kyle Hinton | Central Otago |
2002 | Jason McAdam | Upper Hutt Valley |
2003 | Jonathan Sobey | North Shore |
2004 | Anthony Mason | Bush Ruahine |
2005 | Brent Keen | Southland |
2006 | Kristen Gould | Otago |
2007 | Keri Te Tamaki | Bay of Plenty |
2008 | Kerrin Fremlin | Auckland |
2009 | Teri Anderson | North Wellington |
2010 | Craig Millar | Thames Valley |
2011 | Mathew Bassett | Ashburton |
2012 | Stefan Robb | North Otago |
2013 | Trevor Burgess | Southland |
2014 | Jonty Horwell | Otago |
2015 | Aidan Zittersteijn | North Taranaki |
2016 | Jonty Horwell | Otago |
2017 | Matthew Farquhar | Bay of Plenty |
2018 | Kaleb Johnston | Nelson |
2019 | Kaleb Johnston | Nelson |
2020 | Matthew Foster | Poverty Bay-East Coast |
2021 | Nathan Trowell | Poverty Bay-East Coast |
2022 | Jordan Keene | Hutt Valley |
2023 | Hunter Reid | Tauranga |