Singles
Open: | Winner: | Wayne Baker (Tauranga) |
R/Up: | Steve Fisher (Auckland) | |
3rd=: | Daniel French (Otago) | |
Cameron Mackay (Bush Ruahine) | ||
Masters: | Winner: | Brian Hotton (Southland) |
R/Up: | Lorraine Miedema (Thames Valley) | |
3rd=: | Gordon Hamilton (Tauranga) | |
Bill Martin (Thames Valley) |
Kath & S.E.N. Smith Trophy (Senior going the furtherest in the Open): Lloyd Bellis (Nelson)
Truth Cup for Woman going the furtherest: Denise Clarkson (Hutt Valley)
Cliff Thompson Trophy for Junior going the furtherest: Jakeb White (Counties)
Pairs
Open: | Winner: | Paul Wright, Richard Caddy (Waikato) |
R/Up: | Paul Smith, Geoff Coughey (Tauranga) | |
3rd=: | Hayden Warnes, Jonathan Fenemor (Golden Bay / Motueka) | |
Ashley Diamond, Sheree Holmes (Upper Hutt Valley) | ||
Masters: | Winners: | Barry Clement, Moyra Hood (Tauranga) |
R/Up: | Donald Leighton, Janice Leighton (Wairarapa) | |
3rd=: | Grant Hammond, June Wiley (Tauranga) | |
Martin Nordqvist, Jenny Nordqvist (Ashburton) |
Bob Malcolm Memorial Tray: John & Jacquie Williams (Otago)
Triples
Open: | Winners: | Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico (Golden Bay/Motueka) |
R/Up: | Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson (Auckland) | |
3rd=: | Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps (Tauranga) | |
David Archer, Joy Archer, Candace Andrew (Waikato) | ||
Masters: | Winner: | Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells (Golden Bay/Motueka) |
R/Up: | Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla (Canterbury) | |
3rd=: | Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey (North Harbour) | |
Henry Pratt, Bernard Bennett, Carolyn Pratt (Tauranga) |
Fours:
Open: | Winner: | Ashley Diamond, Paul Wright, Richard Caddy, Sheree Holmes (Waikato) |
R/Up: | Daniel French, Michael Lawson, Matt Markham, Chris McAdam (Ashburton) | |
3rd=: | Trevor Bourne, Sue Bourne, Michelle Watt, Kim Mahupuku (Taranaki) | |
David Archer, Maureen Pruden, Joy Archer, Candace Andrew (Waikato) | ||
Masters: | Winner: | Allan Gibson, Evelyn Duffield, Carol Dawson, Rana Bleeker (South Canterbury) |
R/Up: | Kia Ward, Judy Johnston, Marcel Ruedi, Graeme Ward (Northland) | |
3rd=: | Alan Reid, Neisha Hogg, Maree Bowen, Elaine Williams (South Canterbury) | |
Barry Chisholm, Colin Nicholson, Sid Keane, Bev Chisholm (Tauranga) |