Masters Team Challenge

Summerset Retirement Villages

The Masters event was a new initiative introduced in 2008.  It was decided to select a Northern Zone Masters Team and a Southern Zone Masters team from those players aged 60 years and over who had entered in the national championships and were nominated by their district selectors.

The event is to be held during the National Championships in conjunction with the Academy event.  Only players who have entered in the national championships are eligible for selection.

Each zone is to be represented by twenty players, ten men and ten women selected as men’s singles, pairs, triples and fours and women’s singles, pairs, triples and fours who will each play three games each with the overall winner receiving the Delwyn Hughes Trophy.

The Masters event was introduced to give the masters bowlers the opportunity to compete in a national representative fixture.

Overall Results - Delwyn Hughes Trophy

Year Winners Result Venue
2008 Northern Zone 31-17 Tauranga
2009 Southern Zone 29-19 Timaru
2010 Northern Zone 35-13 Taupo
2011 Northern Zone 29-22 Porirua
2012 Northern Zone 25-23 Invercargill
2013 Northern Zone 31-17 Rotorua
2014 Northern Zone 32-16 Taradale
2015 Northern Zone 29-19 Timaru
2016 Northern Zone 30 -18 Tauranga
2017 Northern Zone 31-17 Taupo
2018 Southern Zone 27-21 Ashburton
2019 Northern Zone 26-22 Rotorua

The Teams - skip’s names are shown first

2008 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Kia Ward (NL) Marion Thomas (CY)
Pairs Sue Meyer (MN)
Diane Hazelton (TG)
Kathleen Curtis (CY)
Audrey Martin (CY)
Triples Judy Johnston (NL)
Raye McCurdy (TV)
Marj Mackay (MN)
Lyn Rance (OT)
Marg Milne (BU)
Noeline Brough (AS)
Fours Audrey Thomas (AK)
Caroll Smyth (RD)
Pamela Bryan(MN)
Gwyneth Bettridge (WK)
Rosemary Bennett (AS)
Claire Stronach (SL)
Anne Cottrell (CY)
Norma Jeffs (CY)
Mens    
Singles Ian Malcolm (CS) Brian Stewart (CY)
Pairs Kevin Whitehead (NH)
Kevin Torrey (NH)
Lloyd Prattley (SC)
Bob Cowan (OT)
Triples Ken Gash (AK)
Malcolm Kidd (TG)
Barry Kinnaird (AK)
Dave Milne (BU)
Alan Jeffs (CY)
Neville Brough (AS)
Fours Colin Taylor (AK)
Arthur Bettridge (WK)
Les Hazelton (TG)
Ian Wheeler (AK)
Murray Grant (SO)
Jim Stewart (AS)
John Gray (CY)
Tony Compton (NW)

 

2009 Northern Zone Southern Zone
Womens    
Singles Kia Ward (NL) Rae Inglis (GB)
Pairs Sue Fleming (HB)
Pauline McKinley (NL)
Lyn Rance (CY)
Audrey Martin (CY)
Triples Gloria Hall (MN)
Marj Mackay (MN)
Diane Hazelton (TG)
Kathleen Curtis (CY)
Anne Gawn (OT)
Ann Cottrell (OT)
Fours Marion McKenzie (MN)
Margaret Grant (MN)
Mary Wakefield (AK)
Gwyneth Bettridge (WK)
Rosemary Bennett (AS)
Gillian Inkersell (SC)
Rana Bleeker (SC)
Noeline Brough (AS)
Mens    
Singles Rod Fleming (HB) Ray Sangster (CY)
Pairs Ken Gash (AK)
Les Hazelton (TG)
Ken Somerville (SL)
Hugh Graham (SL)
Triples Barry Hamilton (CS)
Graham Membery (WK)
Henry Pratt (TG)
Ron Inglis (GB)
Lloyd Prattley (SC)
James Stewart (AS)
Fours Barry Chapman (WK)
Arthur Bettridge (WK)
Robert McKinley (NL)
Ian Malcolm (CS)
Bevan Matthews (CY)
John Grey (CY)
Neville Brough (AS)
Stewart Stratford (SL)

 

2010 Northern Zone Southern Zone
Womens    
Singles Kia Ward (NL) Audrey Martin (CY)
Pairs Caroll Smyth (RD)
Margaret Grant (MN)
Rhonda Middleton (NN)
Elaine Williams (CY)
Triples Judy Johnston (NL)
Raye McCurdy (TV)
Carol Baker (WK)
Rosemary Bennett (AS)
Evelyn Duffield (SC)
Noeline Brough (AS)
Fours Margaret Fisk (MN)
Gwyneth Steed (WK)
Mary Wakefield (AK)
Gwyneth Bettridge (WK)
Kathleen Curtis (CY)
Rae Inglis (GB)
Joyce Jones (SC)
Betty Barltrop (CY)
Mens    
Singles Ian Malcolm (CS) Brian Stewart (CY)
Pairs Owen Baker (WK)
Barry Hamilton (CS)
Ron Inglis (GB)
John Zino (HV)
Triples Graham Membery (WK)
Lindsay Willis (NT)
Henry Pratt (TG)
Ian Crighton (UV)
Stewart Stratford (SL)
James Stewart (AS)
Fours Arthur Bettridge (WK)
Roger Stewart (WK)
Stephen Mills (NH)
Bernard Bennett (TG)
Lloyd Bellis (NN)
Bevan Matthews (CY)
Neville Brough (AS)
John Grey (CY)

 

2011 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Caroll Smyth (RD) Rae Inglis (GB)  
Pairs Marion McKenzie (MN)
Margaret Grant (MN)
Jan Low (SL)
Elaine Williams (SC)
Triples Judy Johnston (NL)
Gloria Hall (MN)
Beryl Willis (NT)
Clare Stronach (SL)
Yvonne Crighton (UV)
Greta Clark (SC)
  Margaret Fisk (MN)
Kia Ward (NL)
Pamela Bryan (MN)
Mary Wakefield (AK)
Sylvia Leck (UV)
Brigitte Inglis (GB)
Betty Barltrop (CY)
Linda Rayner (NW)
Men    
Singles Ian Malcolm (CS) Brian Stewart (CY)
Pairs Peter Bowden (RD)
Barry Hamilton (CS)
Bevan Matthews (CY)
David Anngow (CY)
Triples Arthur Bettridge (WK)
Lindsay Willis (NT)
Kevin Torrey (NH)
Ian Crighton (UV)
Ron Inglis (GB)
Terry Moffat (NW)
Fours Ken Gash (AK)
Don Fremlin (AK)
Donald Leighton (WR)
Don Harris (TG)
Bill McGregor (NW)
Martin Holden (HV)
Derek Keene (OT)
John Zino (HV)

 

2012 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Pamela Bryan (MN) Kathleen Curtis (CY)
Pairs Kia Ward (NL)
Margaret Grant (MN)
Rosemary Bennett (AS)
Noeline Brough (AS)
Triples Marion McKenzie (MN)
Gloria Hall (MN)
Gwyneth Bettridge (WK)
Ann Mackie (SL)
June Pickles (OT)
Jenny Nordqvist (AS)
Fours Margaret Fisk (MN)
Gwyneth Steed (WK)
Mary Wakefield (AK)
Beryl Willis (NT)
Anne Gawn (OT)
Marg Milne (BU)
Evelyn Duffield (SC)
Linda Rayner (NW)
Men    
Singles Ian Malcolm (CS)  Murray Fraser (CY)
Pairs Peter Bowden (RD)
Barry Hamilton (CS)
Dave Milne (BU)
John Zino (HV)
Triples Steve Mills (NH)
Arthur Bettridge (WK)
Derek Cuming (BR)
Mel Spicer (CY)
Bevan Matthews (CY)
Brian Turner (SL)
Fours Murray Larkin (WR)
Donald Leighton (WR)
Eric Bryan (MN)
Mike Fouhy (BR)
Murray Grant (SO)
Brian Hotton (SL)
Ken Somerville (SL)
Lloyd Prattley (SC)

 

2013 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Marge Taare (BP)  Mary Jordan (NN)
Pairs Kia Ward (NL)
Alison Cowan (TG)
Rae Inglis (GB)
Jan Low (SL)
Triples Judy Johnston (NL)
Gloria Hall (MN)
Beryl Willis (NT)
Betty Barltrop (CY)
Rhonda Switalla (OT)
Jenny Nordqvist (AS)
Fours Marion McKenzie (MN)
Gwyneth Steed (WK)
Dianne Mackey (BP)
Pamela Bryan (MN)
Rosemary Bennett (AS)
Shirley Oates (HK)
Noeline Brough (AS)
Linda Rayner (NW)
Men    
Singles Ian Malcolm (CS) Murray Fraser (CY)
Pairs Lindsay Willis (NT)
Gordon Hamilton (TG)
Graham Low (SL)
Ron Inglis (GB)
Triples Peter Bowden (RD)
Don Harris (TG)
Derek Button (NH)
Bevan Matthews (CY)
Brian Hotton (SL)
Lloyd Prattley (SC)
Fours Alister Wilson (NT)
Kelvin Simonsen (WR)
Arthur Bettridge (WK)
Eric Bryan (MN)
Trevor Rayner (NW)
Bill Hart (NN)
James Stewart (AS)
David Anngow (CY)

 

2014 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Lynne Hamilton (TG) Kathleen Curtis (CY)
Pairs Marion McKenzie (MN)
Alison Cowan (TG)
Rhonda Bellis (NN)
Lyn Sloper (NN)
Triples Judy Johnston (NL)
Marge Taare (BP)
Beryl Willis (NT)
Rana Bleeker (SC)
Noeline Brough (AS)
Linda Rayner (NW)
Fours Kia Ward (NL)
Dianne Mackey (BP)
Roslyn Irwin (WK)
Ann Kendrick (WG)
Rosemary Bennett (AS)
Rhonda Switalla (OT)
Shirley Oates (HK)
Jenny Nordqvist (AS)
Men    
Singles Gordon Hamilton (TG) Lloyd Bellis (NN)
Pairs Lindsay Willis (NT)
Ian Malcolm (CS)
Maurice Berkeley (CY)
Derek Keene (OT)
Triples Craig Whiteside (TG)
Steve Mills (NH)
Derek Button (NH)
Brian Hotton (SL)
Lloyd Prattley (SC)
John Grey (CY)
Fours Alister Wilson (NT)
Donald Leighton (WR)
Don Harris (TG)
Kelvin Simonsen (WR)
Mel Spicer (CY)
Bevan Matthews (CY)
Allan Gibson (SC)
Carl Jamieson (NW)

 

2015 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Bronnie Read (NT) Chris Talbot (AS)
Pairs Marion McKenzie (MN)
Gwyneth Steed (WK)
Jan Low (SL)
Kathleen Curtis (CY)
Triples Sharon Hook (TG)
Margaret Fisk (MN)
Beryl Willis (NT)
Mary Jordan (NN)
Gill Inkersell (SC)
Linda Rayner (NW)
Fours Sue Meyer (MN)
Roslyn Irwin (WK)
Robyn Whiteside (TV)
Pam Hinton (WK)
Rosemary Bennett (AS)
Jenny Hamilton (CY)
Barbara Kamo (CY)
Rana Bleeker (SC)
Men    
Singles Craig Whiteside (TV) Maurice Berkeley (CY)
Pairs Lindsay Willis (NT)
Ian Malcolm (CS)
Graham Low (SL)
Alec Crawford (AS)
Triples Ivan Phipps (NT)
Don Harris (TG)
Murray Larkin (WR)
Brian Hotton (SL)
Ron Inglis (GB)
Brian Turner (SL)
Fours Alister Wilson (NT)
Donald Leighton (WR)
Kelvin Simonsen (WR)
Len Spick (NT)
Graeme Chapman (AS)
Trevor Rayner (NW)
Dave Milne (BU)
Lloyd Prattley (SC)

 

2016 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Lynne Hamilton (TG) Kathleen Curtis (CY)
Pairs Judy Johnston (NL)
Sue Meyer (MN)
Jan Low (SL)
Linda Rayner (NW)
Triples Sharon Hook (TG)
Colleen Riddock, (NT)
Peg Jones (TV)
Ann Cottrell, Otago
Rae Inglis, Canterbury,
Evelyn Duffield, South Canterbury
Fours Kia Ward (NL)
Bronnie Read (NT)
Alison Cowan (TG)
Delwyn Hughes (BP)
Mary Jordon (NN)
Marg Milne (BU)
Jean Stratford (SL)
Rana Bleeker (SC)
Men    
Singles Craig Whiteside (TV) Kevin Anngow (CY)
Pairs Derek Bowman (CS)
Ian Malcolm (CS)
Graham Low (SL)
Ron Inglis (GB)
Triples Derek Owen (BP)
Len Spick (NT)
Chris Guy (BP)
Allan Gibson (SC)
Stewart Stratford (SL)
John Grey (CY)
Fours Alister Wilson (NT)
Lindsay Willis (NT)
Tim Jones (TV)
Don Harris (TG)
Trevor Rayner (NW)
David Shand (SC)
Terry Moffat (NW)
Bevan Matthews (CY)

 

2017 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Caroll Smyth (AK) Ann Cottrell (OT)
Pairs Judy Johnston (NL)
Janice Leighton (WR)
Jan Low (SL)
Linda Rayner (NW)
Triples Sue Meyer (MN)
Colleen Riddock (NT)
Peg Jones (TV)
Rae Inglis (GB)
Marg Milne (BU)
Jenny Nordqvist (AS)
Fours Kia Ward (NL)
Bronnie Reed (NT)
Alison Cowan (TG)
Delwyn Hughes (BP)
Kathryn Edgar (SO)
Gail Severinsen (OT)
Evelyn Duffield (SC)
Jean Stratford (SL)
Men    
Singles Andrew Brunton (NT) Kevin Anngow (SC)
Pairs Derek Bowman (CS)
Donald Leighton (WR)
Graham Low (SL)
Brian Hotton (SL)
Triples Alister Wilson (NT)
Brian Hardgrave (NT)
Owen Griffiths (NH)
Allan Gibson (SC)
Martin Nordqvist (AS)
Lloyd Prattley (SC)
Fours Derek Owen (BP)
Steve Mills (WK)
Tim Jones (TV)
Don Harris (TG)
Graeme Chapman (AS)
Ron Inglis (GB)
Trevor Rayner (NW)
David Fenton (SO)

 

2018 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Lorraine Miedema (TV) Ann Cottrell (OT)
Pairs Margaret Fisk (MN)
Colleen Riddock (NT)
Marilyn Holmes (OT)
Caroline Braithwaite (SL)
Triples Kia Ward (NL)
Viv Hudson (HO)
Sue Meyer (MN)
Jan Low (SL)
Rae Inglis (GB)
Bernice Laird (AS)
Fours Roslyn Irwin (WK)
Gloria Hall (MN)
Bronnie Read (NT)
Delwyn Hughes (BP)
Kathleen Curtis (CY)
Kathryn Edgar (SO)
Jean Stratford (SL)
Brenda Young (BU)
Men    
Singles Andrew Brunton (NT) Brian Hotton (SL)
Pairs Derek Bowman (CS)
Brian Macdonald (CS)
Mark Sheard (AS)
Ron Inglis (GB)
Triples Brian Hardgrave (NT)
Len Spick (NT)
Ian Malcolm (CS)
Mike Howard (NO)
Allan Reid (SC)
Barry Cadogan (OT)
Fours Alister Wilson (NT)
Ivan Phipps (NT)
Kevin Barriball (NT)
Billy Reinsfield (TG)
Graham Low (SL)
Graeme Chapman (AS)
Martin Nordqvist (AS)
Lloyd Prattley (SC)

 

2019 Northern Zone Southern Zone
Women    
Singles Lynne Hamilton (TG) Ann Cottrell (OT)
Pairs Bronnie Read (NT)
Alison Cowan (TG)
Janice Leighton (WR)
Helen Rennie (AS)
Triples Marion McKenzie (MN)
Gloria Hall (MN)
Diane Dravitski (NT)
Linda Rayner (NW)
Carmel Power (UV)
Anne Drabble (HO)
Fours Carol Smyth (AK)
Gaylene West (NH)
Colleen Riddock (NT)
Sue Meyer (MN)
Joy Hansen (HO)
Viv Hudson (HO)
Rhonda Switalla (OT)
Bet Prattley (SC)
Men    
Singles Derek Owen (BP) Brian Hotton (SL)
Pairs Andrew Brunton (NT)
Owen Griffiths (NH)
Mark Sheard (AS)
Terry Moffat (NW)
Triples Len Spick (NT)
Carl Jamieson (TG)
Dennis Behrent (NT)
Graham Low (SL)
Trevor Rayner (NW)
David Edgar (SO)
Fours Alister Wilson (NT)
Ivan Phipps (NT)
Marcel Ruedi (NL)
Bryan Sobey (NH)
Murray Fraser (CY)
Neville Gould (SC)
Lloyd Prattley (SC)
David Anngow (CY)