Indoor Bowls - a game for all


New zealand national Triples Championship


<< Back to National Championships






Qualifiers:

Open Triples: (42)

Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK
Ken Wright, Carol Wright, Nicole Singer AK
Daniel French, Michael Lawson, Stephen Preddy AS
James Sullivan, Matt Markham, Jeremy Markham AS
Gavin Rennie, James Schuster, Christina Kingi BP
Derek Owen, Paul Gooch, An Other BP
Tony Reynolds, Gary Hunt, Marge Taare BP
Paul Guest, Elaine Howard, Stuart Carney BP
Robin Porter, Simon Hatcher, Jacque Porter BP
Karen Cuming, Mike Fouhy, Carol Coler BR
Philip Spring, Angela Leslie, Ellen Spring CS
Derek Bowman, Jakeb White, David Pollard CS
Murray Fraser, Kevin Anngow, Marg Milne CY
Chris Matthews, Jess Moffat, Jeff Stuart CY
Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB
Rodney Mills, Mike Appleby, Robert Abraham HB
Carl Te Wharau, Fiona Anderson, Sam Anderson HO
Joseph Zino, Richard Corry, John Zino HV
Marcus Trlin, Mark Jacombs, Katie Burnley HV
Wayne Richards, Margaret Fisk, Sue Meyer MN
John Dickson, Ray Cachemaille, Ailsa Dickson MN
Mike Sackfield, Steve Rowlett. Sally Davis MN
Steven Grant, Alec MacFarlane, Extra One MR
Lloyd Bellis, Kath Arvidson, Rhonda Bellis NN
John Zittersteijn, Mark Ridley, Sean Ridley NT
Mike Dempsey, Paul Midgley, Grant Harvey NT
Steve Preston, Steve Gracie, Roslyn Alexander NW
Avon Compton, Paul Voorend, Kyle Waldron NW
John Williams, Jacquie Williams, Seconded player OT
Gary Low, Graham Low, Jan Low SL
Wayne Baker, Anthony Ouellet, Annelies Baker TG
Roger Bartosh, Geoff Tindall, Teresa Bartosh TG
Jason Royackers, Anita Syben, Rex Beach TG
Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG
Jeff Davie, Dennis Hopson, Sandra Curd TV
Maurice Eccles, Sue Sheary, One Other TV
Kevin Boothby, Tim Jones, Peg Jones TV
Ashley Diamond, Sheree Holmes, Johnny Depp UV
Lyn Brittain, Lindsay Bourne, Craig Bourne WG
David Archer, Joy Archer, Candace Andrew WK
Trevor Coleman, George Tuck, Steve Flaszynski WK
Tim Veale, Shaun Blackbourn, Ciaran Blackbourn WK

 

Masters Triples: (25)

Martin Nordqvist, Jenny Nordqvist, One Another AS
Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY
Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB
Gloria Hall, Joyce Williams, John Meyer MN
Joyce Wenmoth, Chris Davey, Marilyn Mainwaring MN
Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey NH
Kia ward, Judy Johnston, Marcel Ruedi NL
Julia Penney, Jeff Harney, Colleen Harvey NL
Lillian Christini, Jeanette Smith, Don Christini NL
Robert McKinley, Ruth Roberts, Pauline McKinley NL
Ray Bailey, Paul Eaton, Yvonne Bailey NT
Kevin Barriball, Bill Webster, Val Webster NT
Bronnie Read, Barb Batley, Bill Read NT
Andrew Brunton, David Brunton, Yvonne Brunton NT
Billy Reinsfield, Colleen Riddock, Margie Davis NT
Eileen Lynch, Terry Moffat, Ginny Beyeler NW
Bryan Pulley, Ian Greeks, Royden Owe PB
Alan Reid, Maree Bowen, Elaine Williams SC
Henry Pratt, Bernard Bennett, Carolyn Pratt TG
Gordon Hamilton, Jean Ramaekers, Lynne Hamilton TG
Ross Stewart, Gay Young, Jacquie McNab TG
Laurie Roberts, Brian Pointon, Bob Abraham TG
Kevin Garratt, Ray Wacker, Diane Garratt TG
Gwyneth Steed, Pam Hinton, Jacquelene Cameron WK
Des Nelley, Roslyn Irwin, Bruce Pledger WK

 

1st Round Open Triples:

Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG bt Lyn Brittain, Gavin Scrivener, Craig Bourne WG 10-5
Marcus Trlin, Mark Jacombs, Katie Burnley HV bt Steven Grant, Alec MacFarlane, Doc Tipene MR 10-9;
Maurice Eccles, Sue Sheary, Owen Griffiths TV bt Paul Guest, Elaine Howard, Stuart Carney BP 9-8;
Mike Dempsey, Paul Midgley, Grant Harvey NT bt Carl Te Wharau, Neil Anderson, Sam Anderson HO 11-9.
Tony Reynolds, Gary Hunt, Marge Taare BP bt Derek Bowman, Jakeb White, David Pollard CS 11-6;
John Williams, Kathryn Edgar, Jacquie Williams OT bt Gavin Rennie, James Schuster, Christina Kingi BP 11-1;
Trevor Coleman, George Tuck, Steve Flaszynski WK bt Jason Royackers, Anita Syben, Rex Beach TG 16-3;
Joseph Zino, Richard Corry, John Zino HV bt Daniel French, Michael Lawson, Stephen Preddy AS 8-7;
Mark Ridley, John Zittersteijn, Sean Ridley NT bt Karen Cuming, Mike Fouhy, Carol Coler BR 11-7;
Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK bt Philip Spring, Angela Leslie, Ellen Spring CS 9-4

2nd Round Open Triples (Last 32):

Lloyd Bellis, Kath Arvidson, Rhonda Bellis NN bt Ken Wright, Carol Wright, Nicole Singer AK 11-7;
Rodney Mills, Mike Appleby, Robert Abraham HB bt Roger Bartosh, Geoff Tindall, Teresa Bartosh TG 13-8;
Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB bt Avon Compton, Paul Voorend, Kyle Waldron NW 7-6;
Chris Matthews, Jess Moffat, Jeff Stuart CY bt Barry Chapman, Kevin Anngow, Marg Milne WK 13-10;
Mike Sackfield, Steve Rowlett, Sally Davies WR bt John Dickson, Ray Cachemaille, Ailsa Dickson MN 7-6;
Derek Owen, Paul Gooch, Raewyn Gooch BP bt Steve Preston, Steve Gracie, Roslyn Alexander NW 10-3;
Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG bt Marcus Trlin, Mark Jacombs, Katie Burnley HV 16-2.
Paul Midgley, Grant Harvey, Mike Dempsey NT bt Maurice Eccles, Sue Sheary, Owen Griffiths TV 9-7.
David Archer, Joy Archer, Candace Andrew WK bt Ashley Diamond, Hayden Warnes, Sheree Holmes UV 12-7;
Kevin Boothby, Tim Jones, Peg Jones TV bt Wayne Baker, Anthony Ouellet, Annelies Baker TG 7-6;
Gary Low, Graham Low, Jan Low SL bt Tim Veale, Shaun Blackbourn, Ciaran Blackbourn WK 10-8;
Jeff Davie, Dennis Hopson, Sandra Curd WK bt Robin Porter, Simon Hatcher, Jacque Porter WK 8-7;
Wayne Richards, Margaret Fisk, Sue Meyer WK bt James Sullivan, Matt Markham, Jeremy Markham WK 9-8
Tony Reynolds, Gary Hunt, Marge Taare BP bt John Williams, Kathryn Edgar, Jacquie Williams OT 8-7
Joseph Zino, Richard Corry, John Zino HV bt Trevor Coleman, George Tuck, Steve Flaszynski WK 7-6
Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK bt Mark Ridley, John Zittersteijn, Sean Ridley NT 7-6

Last 16 Open Triples:

Lloyd Bellis, Kath Arvidson, Rhonda Bellis NN bt Rodney Mills, Mike Appleby, Robert Abraham HB 10-6
Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB bt Chris Matthews, Jess Moffat, Jeff Stuart CY 9-5
Derek Owen, Paul Gooch, Raewyn Gooch BP bt Mike Sackfield, Steve Rowlett, Sally Davies WR 7-3
Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG bt Paul Midgley, Grant Harvey, Mike Dempsey NT 11-4
David Archer, Joy Archer, Candace Andrew WK bt Kevin Boothby, Tim Jones, Peg Jones TV 7-4
Jeff Davie, Dennis Hopson, Sandra Curd WK bt Gary Low, Graham Low, Jan Low SL 12-11
Wayne Richards, Margaret Fisk, Sue Meyer WK bt Tony Reynolds, Gary Hunt, Marge Taare BP 8-7
Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK bt Joseph Zino, Richard Corry, John Zino HV 5-4

Last 8 Open Triples:

Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB bt Lloyd Bellis, Kath Arvidson, Rhonda Bellis NN 7-5
Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG bt Derek Owen, Paul Gooch, Raewyn Gooch BP 14-4
David Archer, Joy Archer, Candace Andrew WK bt Jeff Davie, Dennis Hopson, Sandra Curd WK 13-3
Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK bt Wayne Richards, Margaret Fisk, Sue Meyer WK 14-4

1st Round Masters Triples

Alan Reid, Maree Bowen, Elaine Williams SC bt Gloria Hall, Joyce Williams, John Meyer MN 13-8;
Martin Nordqvist, Jenny Nordqvist, Bev Chisholm AS bt Lillian Christini, Jeanette Smith, Don Christini NL 8-4;
Robert McKinley, Ruth Roberts, Pauline McKinley NL bt Andrew Brunton, David Brunton, Yvonne Brunton NT 10-8;
Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY bt Des Nelley, Roslyn Irwin, Bruce Pledger WK 14-4
Kia Ward, Judy Johnston, Marcel Ruedi NL bt Joyce Wenmoth, Chris Davey, Marilyn Mainwaring MN 9-5;
Gordon Hamilton, Jean Ramaekers, Lynne Hamilton TG bt Ross Stewart, Gay Young, Jacquie McNab TG 12-7;
Laurie Roberts, Brian Pointon, Bob Abraham TG bt Eileen Lynch, Terry Moffat, Ginny Beyeler NW 8-4;
Billy Reinsfield, Colleen Riddock, Margie Davis NT bt Julia Penney, Jeff Harvey, Colleen Harvey NL 7-5;
Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB bt Gwyneth Steed, Pam Hinton, Jacquelene Cameron WK 11-8.

Last 16 Masters Triples

Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey NH bt Kevin Garratt, Ray Wacker, Diane Garratt TG 15-7;
Ray Bailey, Paul Eaton, Yvonne Bailey NT bt Bronnie Read, Barb Batley, Bill Read NT 9-8;
Alan Reid, Maree Bowen, Elaine Williams SC bt Martin Nordqvist, Jenny Nordqvist, Bev Chisholm AS 8-7;
Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY bt Robert McKinley, Ruth Roberts, Pauline McKinley NL 12-8;
Kevin Barriball, Bill Webster, Val Webster NT bt Bryan Pulley, Ian Greeks, Royden Owen PB 12-9;
Henry Pratt, Bernard Bennett, Carolyn Pratt TG bt Kia Ward, Judy Johnston, Marcel Ruedi NL 7-5;
Gordon Hamilton, Jean Ramaekers, Lynne Hamilton TG bt Laurie Roberts, Brian Pointon, Bob Abraham TG 10-4;
Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB bt Billy Reinsfield, Colleen Riddock, Margie Davis NT 18-6

Last 8 Masters Triples:

Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey NH bt Ray Bailey, Paul Eaton, Yvonne Bailey NT 6-5
Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY bt Alan Reid, Maree Bowen, Elaine Williams SC 8-4
Henry Pratt, Bernard Bennett, Carolyn Pratt TG bt Kevin Barriball, Bill Webster, Val Webster NT 14-3
Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB bt Gordon Hamilton, Jean Ramaekers, Lynne Hamilton TG 10-4

Semi Finals Open Triples:

Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB bt Grant l'Ami, Mike Phipps, Lorraine Phipps TG 8-7
Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK bt David Archer, Joy Archer, Candace Andrew WK 11-4

Semi Finals Masters Triples:

Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY bt Ton Kaan, Bryan Sobey, Bev Sobey NH 9-7
Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB bt Henry Pratt, Bernard Bennett, Carolyn Pratt TG 11-8

Final Open Triples:

Nigel Warnes, Richard Verdonk, Giovanni Persico GB bt Grant Rayner, Paul Psaila, Teri Anderson AK 10-6

Final Masters Triples:

Ron Inglis, Rae Inglis, Etty Wells GB bt Dave Anngow, Marilyn Irvine, Rhonda Switalla CY 12-4

 

Go to Press release pages for wrap-up summary