Indoor Bowls - a game for all


mixed pairs tournament 2018


Competing Teams
Wrap-up/Summary



BACK TO TOP

Competing Teams:


North Island
Northern Zone:
Auckland - Colin Williams (s), Jenny Stockford
Eastern Zone: Tauranga - Don Harris (s), Debbie Reed
Western Zone: North Taranaki - Grant l’Ami (s), Michelle Watt
South-Eastern Zone:
Bush Ruahine - Jude Martin (s), Raymond Martin
Southern Zone: Upper Hutt Valley - Sheree Holmes (s), Ashley Diamond

South Island

Northern Zone: Greymouth - Grant Richardson (s), Heather Pawsey
Eastern Zone: Canterbury - Simon Thomas (s), Kathleen Curtis
Southern Zone: South Otago - Biddy Craig (s), Ross Agnew



BACK TO TOP


FIRST ROUND

Canterbury 15, North Taranaki 6
Tauranga 8, Upper Hutt Valley 8
Auckland 10, South Otago 5
Bush Ruahine 18, Greymouth 4

Standings: Canterbury 2, Auckland 2, Bush Ruahine 2, Upper Hutt Valley 1, Tauranga 1, North Taranaki 0, South Otago 0, Greymouth 0

SECOND ROUND

Upper Hutt Valley 14, Greymouth 1
Bush Ruahine 8, Auckland 4
North Taranaki 9, Tauranga 4
Canterbury 10, South Otago 6

Standings: Canterbury 4, Bush Ruahine 4, Upper Hutt Valley 3, North Taranaki 2, Auckland 2, Tauranga 1, South Otago 0, Greymouth 0

THIRD ROUND

North Taranaki 18, South Otago 1
Tauranga 6, Greymouth 5
Canterbury 9, Bush Ruahine 4
Auckland 6, Upper Hutt Valley 5

Standings: Canterbury 6, North Taranaki 4, Bush Ruahine 4, Auckland 4, Tauranga 3, Upper Hutt Valley 3, South Otago 0, Greymouth 0

FOURTH ROUND

North Taranaki 11, Greymouth 6
Auckland 9, Tauranga 4
Bush Ruahine 15, South Otago 2
Canterbury 14, Upper Hutt Valley 7

Standings: Canterbury 8, North Taranaki 6, Bush Ruahine 6, Auckland 6, Tauranga 3, Upper Hutt Valley 3, South Otago 0, Greymouth 0

FIFTH ROUND

North Taranaki 17, Bush Ruahine 8
Tauranga 8, Canterbury 7
Upper Hutt Valley 10, South Otago 4
Greymouth 9, Auckland 8

Standings: Canterbury 8, 31.5 ends; North Taranaki 8, 31 ends; Auckland 6, Bush Ruahine 6, Tauranga 5, Upper Hutt Valley 5, , Greymouth 2, South Otago 0

SIXTH ROUND

North Taranaki 11, Auckland 6
Tauranga 9, South Otago 6
Canterbury 17, Greymouth 5
Bush Ruahine 15, Upper Hutt Valley 3

Standings: Canterbury 10, 39.5; North Taranaki 10, 38 ends; Tauranga 7, Auckland 6, Bush Ruahine 6, Upper Hutt Valley 5, , Greymouth 2, South Otago 0

SEVENTH ROUND

Upper Hutt Valley 13, North Taranaki 4
Tauranga 7, Bush Ruahine 6
Greymouth 14, South Otago 3
Canterbury 10, Auckland 10

Final Standings: First: Canterbury (Simon Thomas (s), Kathleen Curtis) 11 pts, 44.5 ends, 82 pts; Second: North Taranaki (Grant l'Ami (s), Michelle Watt) 10 pts, 41 ends, 76 pts; Third: Tauranga 9, Upper Hutt Valley 7, 33.5 ends; Auckland 7, 31.5 ends; Bush Ruahine 6, Greymouth 4, South Otago 0



BACK TO TOP


Wrap-up/Summary

Canterbury's Simon Thomas and Kathleen Curtis won the Mixed Pairs title with five wins and one draw with 11 points from North Taranaki's Grant l'Ami and Michelle Watt who recorded five wins for 10 points.

Going into the last round of pairs both Thomas and l'Ami had ten points each with Thomas slightly ahead 39.5 to 38 on ends. In this round both teams were struggling but Thomas won the title when he removed his opponent's bowl to score six shots with his last bowl to draw the game against Colin Williams and Jenny Stockford, Auckland while l'Ami went down to Sheree Holmes and Ashley Diamond, Upper Hutt Valley 4-13.

Thomas won the Open Triples at this year's Summerset National Championships to go with the two he won at Taupo in 2004. This was Curtis's first national title.